Varis yarası olarak da bilinen venöz ülser toplardamarlardaki aşırı basınç yüzünden derinin bütünlüğünün bozulması nedeni ile özellikle ayak bileği çevresinde yara açılmasıdır.

Venöz ülser nasıl oluşur?

Başlıca iki olay bacaklarda yara oluşumuna neden olur. Bunlardan birincisi; Toplardamarlardaki akımın ters yönde ayağa doğru gitmesidir. Bunun nedeni toplardamarlardaki kapakların bozulması ve kapak yetmezliği gelişmesidir. Bu durum özellikle varis olan hastalarda görülür. Bacak toplardamarlarındaki kapakların bozulması sonucunda kan yukarıdan ters yönde akarak bacaklarda birikmeye, özellikle ayak bileği çevresinde basınç artmaya başlar.

İkinci neden ise; Toplardamarlardaki tıkanıklıklar nedeni ile kanın ayak ve bacakta birikmesi ya da göllenmesidir. Toplardamar tıkanıklığı derin ven trombozu (pıhtı) sonucunda oluşur ve pıhtı olan damar tam olarak açılmayınca, yukarıya doğru olan kan akımını engellemeye başlar.

Her iki durumda da toplardamarlar içinde biriken kanın basıncı dokuların tahammül edebilecekleri düzeylerin üzerine çıkar ve yıllar içinde bu sürekli yüksek basınç nedeni ile dokularda ve özellikle bacak derisinde bozulmaya neden olur. Önce bacakta şişlik, sonra renk değişikliği ve deride kalınlaşma, bozulma başlar ve daha sonra bilek çevresinde yaralar oluşur.

Venöz ülserin belirtileri nelerdir?

Venöz, diz altındaki bacak bölümünde ve özellikle bileklerin üzerinde olur,
Genelde kahverengi kalınlaşmış bir deri ile çevrilidir,
Sıklıkla bacakta varisler bulunur,
Ayak ve topuk genelde normaldir,
Yara bazen yeşil ya da kırmızımsı renkte ve akıntılıdır,
Yara her hangi bir çap ve şekilde olabilir,
Genelde ağrılıdır.

Venöz ülserli hasta, tedavi olmazsa ne olur?

Venöz ülser bir uzman tarafından görülüp tedavi edilmezse iyileşmez, geçici olarak iyileşse bile tekrarlar. Düzenli bakım yapılmadığında yara iltihaplanır, genişler ve ağrılı hale gelir. Bu durum hastanın bacak ve ayak bileği hareketlerini etkiler ve bir süre sonra eklem hareketlerinde kalıcı kısıtlama oluşacağı için hasta topal kalabilir. Yara ilerler ve genişler. Derine ilerleyip kemiği tutup, kemik iliği iltihabına dönüşebilir. Yara kapansa bile tekrar açılır. Bu şekilde hastayı sakat bırakan yaşam kalitesini bozan bir türlü geçmeyen bir hale dönüşür.

Venöz ülser tedavisinin amaçları nelerdir?

Venöz ülser tedavisinde iki amaç vardır. İlki yaranın iyileştirilmesi, ikincisi ise yaranın bir daha tekrarlamasının engellenmesidir.

Yaranın iyileştirilmesi için çok ciddi bir yara bakımı gereklidir.

İkinci amaç olan ülserin tekrarlamaması altta yatan toplardamar sorununun yani toplardamar basıncının çözümü ile sağlanır.

Vanöz Ülserinde PRP Yöntemi

Hastadan aldığımız 1 veya 2 tüplük kanın ülser içine enjekte edilmesi ile gerçekleşen teknikte yaralar iyileşmekte ve yeni cilt tabası oluşturulmaktadır.
PRP tekniğinin uygulama süresi hastanın yaralarının ne kadar ağır olduğuna bağlıdır.
Tedavi yapıldıktan sonra elastik bandaj ile kapanan yaralar yeni cilt tabakasının oluşması ile kusursuz görünüme kavuşulur.

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN

Ücretsiz muayene talebinde bulunmak için formu doldurmanız yeterlidir.